נהיגה בשכרות - תאונות דרכים

נהיגה בשכרות ומקומן בגרימת תאונות דרכים

תאונות דרכים הינן אחת התופעות העגומות ביותר בארץ ישראל. כה הרבה הספקנו בשישים שנות המדינה, אולם נראה כי מיגור הנגע הזה מחברתנו עוד רחוק מאיתנו מרחק שנים רבות. מדי שנה נהרגים מאות אנשים עקב תאונות דרכים ברחבי הארץ, ולמרבה הצער, אחוז גבוה ביותר מתאונות אלו קשור לעבירות נהיגה בשכרות. זאת נובע משום שבעת נהיגה בשכרות תגובות הגוף מואטות בעשרות אחוזים ושיקול דעת הנהג משתבש. נהיגה בשכרות אם כן איננה מומלצת בשום אופן עקב הסיכוי הגדול לגרימת תאונות דרכים. אולם מהן ההשכלות החוקיות של נהיגה בשכרות?

ענישה על נהיגה בשכרות

מאחר ונראה כי בשנים האחרונות עבירות נהיגה בשכרות הולכות ונעשות נפוצות יותר, וכך מאחר ומדובר באחד הגורמים העיקריים לגרימת תאונות דרכים, החוק החל להחמיר עם נהגים אשר מואשמים בסעיפי נהיגה בשכרות. כך למשל, עד לשנת 2005 שוטר לא יכל לעצור נהג על נהיגה בשכרות או אף לדרוש ממנו לקיים בדיקת שכרות ללא חשד סביר שאכן מדובר במקרה של נהיגה בשכרות. כאמור, חוק זה השתנה בשנת 2005 כחלק מהמאמץ למניעת תאונות דרכים, וכיום שוטר יכול לדרוש מכל נהג לקיים בדיקת נהיגה בשכרות ללא כל חשד קודם. נהג אשר יורשע בסעיפי נהיגה בשכרות צפוי לשנתיים שלילה, מאסר על תנאי ,שלילה על תנאי, התחייבות וקנס כספי. יש לציין כי נהג אשר יסרב לבצע בדיקת שכרות יחשב על פי החוק כשיכור, ויהא צפוי לעונשים הקבועים על פי חוק כאילו ביצע עבירה של נהיגה בשכרות.

נהיגה בשכרות - המלצות

בראש ובראשונה המלצתנו היא כלל לא לנהוג תחת השפעת אלכוהול או חומרים משבשי תודעה אחרים – הסיכוי לגרימת תאונות דרכים עקב נהיגה בשכרות כה גדול ושום מאורע, חגיגי ככל שיהיה, אינו מצדיק את הסיכון אשר יוצרת נהיגה בשכרות.
שתה משקה קל במקום משקה משכר וחזור הביתה בשלום, אל תכניס את עצמך למצב בו אתה עשוי לגרום תאונות דרכים עקב נהיגה רשלנית תחת חומרים משבשי תודעה. אף על פי כן, אם בכל זאת שתית ועלית על ההגה- סע לאט, אל תעקוף או תנהג בחוסר זהירות ועצור בתכיפות גבוהה להפסקות התרעננות, בהן שתה מים.
אם נעצרת לבדיקת שכרות אנו ממליצים לשתף פעולה עם השוטרים. זאת מאחר והעונש הקבוע בחוק על סירוב להבדק הינו חמור ביותר – שנתיים שלילה. מומלץ לשתף פעולה עם השוטרים שכן הבדיקה עשויה לגלות שכמות האלכוהול ששתה הנהג הינה מועטה ואינה עוברת את הרף המותר על פי חוק (240 מיקרוגרם), כך שלמעשה, גם נהג שאינו שיכור, יחשב כשיכור במידה ויסרב לבצע בדיקת שכרות.
לבסוף, אם הואשמת בביצוע עבירה של נהיגה בשכרות, אנו ממליצים לך לפנות לעזרת עורך דין תעבורה מקצועי אשר יבחן את חומר הראיות בעניינך במטרה להביא לזיכויך ו/או להקלה משמעותית בעונשים הצפויים לך.

סע בזהירות!
 
 
======================
מאמר זה בנושא נהיגה בשכרות 
אינו בבחינת חוות דעת
משפטית ואינו משמש תחליף לייעוץ
משפטי של  עו"ד תעבורה
======================
 
 
 


Share/Bookmark